Ümraniye / İSTANBUL
ARA
Telefonla Ara

Çelik BacaPaslanmaz Baca olarak Çelik Baca konusunda uzun yıllardır üretim ve kurulum yapmaktayız. Alışveriş Merkezleri ve AVM'ler, hastaneler, fabrikalar, sanayi tesisleri, imalatçıların bulunduğu alanlarda ve oteller gibi çeşitli kurum ve kuruluşlara paslanmaz çelik baca, baca filtreleri, kendi kendini taşıyabilen baca, baca aksesuarları, baca tamamlayıcıları, hermetik baca, kombi bacası, hermatik kombi bacası, çelik baca imalatı, projelendirmesi ve uygulaması konusunda destek vermektedir.

Çelik Baca

Çelik baca imalatımızla sizlere en uygun fiyatlarla en kaliteli çelik baca sunabiliyoruz.2004 yılında başlayan çelik baca imalatı fabrikamızla Türkiye'nin tüm illerine ürünlerimizi güvenle teslim edebiliyoruz.


Çelik Baca

Çelik bacalar uzun, ince ve dairesel kesitli konik yapılara sahiptir. Düşük termal kapasiteye ihtiyaç duyulan ve kısa ısınma süreleri olan proses çalışmaları için idealdir. Çelik bacalarda bacanın gazı, yoğuşma suyu, yoğuşma suyunun sızdırmazlığı ve yalıtım oldukça önemlidir. Çelik levhaların seçimine, ağız açıklığına, basınç etkilerine ve gerilmelere dikkat edilmelidir.
 

Çelik Baca
 

Çelik Baca Yapısı Çeşitleri
 
 Çelik baca tipleri kendinden destekli çelik bacalar ve halatlarla destekli çelik bacalar olmak üzere iki ana kategoriye sahiptir. Rüzgar veya sismik kuvvetler gibi yanal kuvvetler, baca konsolunun hareketi ile temele iletildiğinde, bu kendi kendini destekleyen baca olarak bilinir. Temelle birlikte kendi kendini destekleyen baca, ek çalışma gerektirmeden tüm çalışma koşullarında sabit kalır. Kendinden destekli bacalar 10 metre çapında ve 50 metre ile 100 metre arası yüksekliktedir.
 
 Yüksek çelik bacalarda, hafif çelik tel halatlar, yanal kuvvetleri iletmek için bağlanır. Bu çelik bacalar halatlarla bilinen çelik bacalar olarak bilinir. Halatlarla destekli çelik bacalarda, rüzgar veya sismik kuvvet gibi harici olarak uygulanan tüm yükler baca kabuğu tarafından tamamen taşınmaz. Bu bağlı kalıntılar, uygulanan yükleri paylaşır. Bu kalıntılar, halatlarla destekli çelik bacaların dengesini sağlar. Bu çelik bacalara bir, iki veya üç set oturma yeri sağlanabilir. Her bir oturma yerinde, yakalara üç veya dört veya bazen altı tel bağlanır.
 
 Çelik Baca Seçimi
 
 Maliyet etkinliği oldukça önemlidir. Kullanılacak birim sayısı, ekipman tipi ve yakıt tipi dikkate alınmalıdır. Bacalar kazanlar için kullanılıyorsa, yüzey alanını, çıktı verimliliğini ve taslak gereksinimlerini dikkate alın. Ekipman çalışma modu ve bacaya girmeden önce baca gazı sıcaklığı ve değişimi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Özel ağırlık, toz miktarı ve baca gazı saldırganlığı ile ilgili veriler gereklidir. Baca gazlarının bileşimine göre astar tipini seçiniz. 
 

Baca İçin Çelik Levhalar
 
Gerekli çelik plaka genişliği 0.9 m ve 2.5 m arasında değişmektedir. En yaygın olarak 1.50 m seçilir. Minimum çelik plaka kalınlığı 6 mm'dir. Baca üstündeki iki üst kısımdaki çelik levhaların kalınlığı, baca üstündeki daha fazla korozyona karşı dayanıklı olmak için en az 8 mm'dir. Dökülmüş kısımdaki çelik levha kalınlığı, silindirik kısmın en alt kısmındaki kalınlıktan az olmamalıdır.

Baca Sınıflandırması

Gaz cihazlarının güvenli ve verimli çalışması için yeterli havalandırma ve uygun bacalama şarttır. Baca çözümleri, sıcak havanın bacayı çevreleyen havadan daha hafif olması prensibi ile çalışır. Bu nedenle bacadan çıkan dumanlar direkt olarak atmosfere yayılır. Bu da karbondioksit gazının hane içindekilere zarar vermeden salınımına izin verir.

Bacalar, duman akışının nasıl gerçekleştiğine göre sınıflandırılır. Açık akımlı ısıtıcılar yapının içinden hava geçirgenliği amacıyla kullanır. Yeni ve eski yapılarda en çok kullanılan baca türlerinden biri paslanmaz çelik bacadır. Bu baca, çift veya üçlü katmanlı şekilde olabilir. Estetik açıdan da ideal olan bu baca, havalandırma veya ısıtma amacıyla kullanılabilir. Her yapının ihtiyacı olan tasarım bacaların üretimi içinse özel bir konstrüksiyon gereklidir. Yapının durumuna göre tercih edilen diğer baca sınıfları ise kil, tuğla ve yığma bacalardır.

 
Makat Açıklığı
 

Çelik Baca Taban Plakası
 
 Yapısal çelik, dökme demir veya dökme çelik, çelik baca için taban plakası olarak kullanılabilir. Diğer tiplere kıyasla yapısal çelik taban plakası kullanılması istenmektedir. Çelik levhanın genişliği, sıkıştırma gerilmelerini temellere iletmek için yeterli olmalıdır. Taban plakasının kalınlığı, taban plakasındaki bükülme gerilimi ve kesme gerginliğinin izin verilen bükülme ve gerilmelerini aşmayacak şekilde olmalıdır. 
 
 
Rüzgar Basıncı
 

 Rüzgar basıncı yatay olarak etki eder ve şeklin, genişliğin, yüksekliğin, yapının bulunduğu yere ve iklim durumuna bağlıdır. Birim alan başına rüzgar basıncı, yapının zemin seviyesinden yüksek olmasıyla artar. Tasarımı kolaylaştırmak için, çelik baca eşit yükseklikte segmentlere bölünmüştür. Her bölüm 10 metreye kadar eşit tutulabilir. Her bölümün alanındaki rüzgar basıncının yoğunluğu tek tip olarak kabul edilebilir. Sismik kuvvetler yatay yapı üzerinde hareket eder. Çelik bacadaki gerilme hesaplamaları için yük kombinasyonları dikkate alınmaktadır. 
 
Rüzgar Basıncı

 İzin Verilen Gerilmeler

 
 Çelik baca rüzgarüstü tarafı, rüzgarın etkisi ve çelik baca ağırlığının bir araya gelmesi nedeniyle çekme gerilimine maruz kalır. Çelik bacaların rüzgaraltı tarafı, rüzgarın, çelik baca ağırlığının ve astarın ağırlığının kombine etkisi nedeniyle basınç gerilmesine maruz kalır. Sıkıştırma tarafında, mafsalın verimliliği, kayma ve yataklamadaki perçin kuvvetine bağlıdır ve plakanın gerilme kuvvetine bağlı değildir. Kompresyon tarafındaki mafsal verimliliği yüzde 100'dür. Gerilim tarafındaki mafsal etkinliği yüzde 70'tir. SIK SORULAN SORULAR
Uygulama hizmeti veriyor musunuz?

Evet, HİZMETLERİMİZ sayfasından tüm uygulamalarımızı inceleyebilirsiniz.

Ürün satışı yapıyor musunuz?

Evet, ÜRÜNLERİMİZ sayfasından tüm ürün çeşiterimize ulaşabilirsiniz.

Hizmet verdiğiniz iller?

Türkiye geneli 81 ilde kurumsal ekiplerimizle hizmet veriyoruz.

Baca raporu verme yetkiniz var mı?

Evet, Paslanmaz Baca olarak Akredite firma özelliği ile baca raporu verebiliyoruz.

Nasıl başlayabiliriz?

İLETİŞİM sayfamızdan bize hızlıca ulaşabilirsiniz.

Firma geçmişiniz kaç yıllık?

204 yılından bu yana hizmet vermekteyiz. Hakkımızda sayfamızdan detaylı inceleyebilirsiniz.

Üretim fabrikanız var mı?

Evet, Paslanmaz Baca olarak tüm ürünlerimizi kendi fabrikamızda üretmekteyiz.

REFERANSLARIMIZ